БАТЬКАМ


33 СПОСОБИ ВИХОВАТИ ХОРОШУ ДИТИНУ



1. “Чарівне слово”.
Навчіть дитину деяких “чарівних” слів — таких як “дякую”, “будь ласка” , “вибачте”. І коли б дитина не говорила їх, намагайтеся швидко і ввічливо виконувати 

всі її прохання (в міру 
можливостей)
2. Чай удвох.
Організуйте вечірній чай з вашою дитиною. Порадьте їй запросити на чай улюблені іграшки. А потім зробіть так, щоб всі за столом дотримувалися правил ввічливості.
3. Обніміть дитину!
Поплескування по плечах або обійми доречні у тих випадках, коли дитина ввічлива з кимсь — це дуже важливо.
4. Домашні тварини і дитина.
Обов'язково привчайте дитину доглядати домашніх тварин: купівля корму, прогулянка, розчісування, витирання лап, чистка клітки.
5. Політика чесності.
Завжди давайте чесну відповідь на запитання дитини.
6. Нагороджуйте інших.
Коли зустрічаєте ввічливих і доброзичливих людей, похваліть їх за доброту.
7. Розмова на подушці.
Кожний вечір, коли вкладаєте дитину у ліжко, запитайте її: “Яка частина дня була найкращою?” або “Яка частина дня була найважчою?”, потім уважно вислухайте, що вам скаже дитина, не перебиваючи її.
8. Переможцем став…
Кожний тиждень видавайте “нагороду найбільш турботливому”. Вручайте її тому, хто був найдоброзичливіший і найввічливіший.
9. Гра “якщо, то…”.
Якщо хтось з гостей повинен невдовзі прийти до вас додому, можна зіграти в гру “якщо, то…”. Ця гра допоможе дитині краще зустріти гостя. Ви уявляєте собі частину “якщо…”. “Якщо Оленці подобаються кольорові олівці…”, дитина уявляє частину “то”, “то ми будемо розмальовувати картинки”.
10.”Який я?”
Вказуйте дитині на її емоції. Це допоможе їй визначити себе та інших: “Ти виглядаєш розлюченою” або “Ця маленька дівчинка видається такою самотньою”.
11. Ставте мету.
Допомагайте дитині діяти відповідно до конкретної мети, наприклад, складати гроші на конкретну іграшку або прочитати конкретну книгу.
12. Очі в очі.
Привчайте дитину дивитися в очі співбесіднику, пояснюючи їй, наскільки це неприємно, коли людина відволікається під час розмови.
13. Підказуйте.
Якщо хтось вітається з вашою дитиною чи хвалить її, а вона не відповідає, допоможіть їй знайти потрібні слова.
14. Хваліть за доброту.
Звертайте увагу на кожний прояв доброзичливості: “Ти молодець, що допомогла своїй сестрі”.
15. Сваріться чесно.
Уникайте приниження та зневажливих зауважень. Намагайтесь знайти компроміс і припиніть суперечку.
16. Не обманюйте.
Якщо дитина зрозуміла, що ви її обманюєте, не намагайтесь говорити неправду далі. Визнайте свою помилку: “Так, у нас справді залишилося печиво, але я все одно не можу дати тобі його до обіду”.
17. Руки геть!
У жодному випадку не бийте дитину, яка буває надто агресивною, скеровуйте її в спеціальне місце “для охолодження”.
18. Приховані знаки уваги.
Зробіть своїй дитині щось приємне, але так, щоб це було для неї несподіванкою.
19. Справжній друг.
Візьміть дитину з собою, коли маєте намір провідати чи допомогти комусь зі своїх друзів. Поясніть при цьому, як приємно допомогти комусь.
20. Спочатку запитайте.
Спочатку запитайте дозволу, перш ніж скористатись чимось чи викинути що-небудь, що належить вашій дитині.
21. Обговорюйте ситуацію.
Якщо чиясь дитина у дворі чи на дитячому майданчику плаче, зверніть на це увагу своєї дитини. Запитайте її: “Як ти вважаєш, що він (вона) відчуває зараз”, “Як ти вважаєш, що зробило її (його) такою засмученою?”
22. Добрий приклад.
Частіше згадуйте у розмові з дитиною про людей з вашого оточення, які роблять добрі справи.
23. Поклади на місце.
Якщо ваша дитина взяла без дозволу чужу іграшку, підкажіть їй, чому так не можна робити, і наполягайте, щоб вона віднесла її назад.
24. Боротьба з брутальністю.
Придумайте якийсь вислів, який говоритиме, що хтось з членів вашої родини буде лихословити. Потрібно намагатися знайти більш спокійний спосіб висловити свої почуття.
25. Обмін ролями. Дайте вашій дитині можливість відчути себе на місці іншої людини. Запропонуйте їй на 10-15 хв. Роль одного з батьків (тата, мами), а собі візьміть роль дитини.
26. Дотримуйтеся чистоти.
Якщо ви, гуляючи з дитиною парком чи лісом, зауважите сміття, підберіть його і віднесіть в урну чи ще якесь призначене для викидання сміття місце. Ні ви, ні дитина не повинні смітити на вулиці.
27. Допоможіть “зберегти обличчя”.
Якщо ви зауважили, що дитина каже неправду, стримуйте свій гнів і нагадайте, як важливо говорити правду. Потім дайте їй ще один шанс. І якщо скаже правду не карайте її.
28. Причина і наслідки.
По можливості дайте дитині відчути наслідки її помилок: “Якщо залишиш велосипед під дощем, він заіржавіє”.
29. Заохочуйте до чесності.
Дайте дитині зрозуміти, що чинити чесно завжди важко, тому заохочуйте її до правдивості.
30. Ніколи не порушуйте обіцянок.
Ніколи не обіцяйте дитині нагороди і не лякайте покаранням, які ви не зможете дати і виконати.
31. “Лавочка для забіяк”.
Поставте вдома стільці у вигляді “лавочки для забіяк”. Якщо двоє дітей побилися, посадіть їх на цю “лавочку”, де вони повинні залишатися доти, поки кожний з них не пояснить, в чому він був неправий.
32. Коробка “Руки геть”.
Аби не виникало “боротьби” за іграшки, дитина мусить мати особисту коробку для них, нехай у неї виникне бажання поділитися іграшками з іншими дітьми.
33. Самостійність і допомога.
Дайте зрозуміти, що ви не збираєтесь робити за дитину домашні завдання, але з радістю допоможете їй порадою чи перевіркою роботи, коли вона буде закінчена.

Матеріал взято тут
            _____________________________________________

                       _______________________________


"Як по християнськи виховувати підлітків"

"Знаки часу". Випуск 147 





______________________________________________________________


Роль батька і матері у житті дитини.

Виховання дітей. Роль батька і матері.
передача "Знаки часу".

Батьки - це ті, які дарують нам крила, щоб ми могли полетіти - про це у проповіді отця Романа. Роль батька у процесі виховання є неоціненною. Це намагається донести до чоловіків своїм словом і власним прикладом Максим Бондаренко. Історію його життя ви зможете почути з перших уст. А про роль матері у вихованні дитини ми розмовляли з кандидатом психологічних наук, практикуючим психологом, автором понад 100 наукових праць із проблем психології сім’ї, матір'ю 6 дітей - Людмилою Гридковець. Про осередок відповідального батьківства, що діє при Львівській Архиєпархії і як там допомагають чоловікам стати добрими батьками, - наш наступний сюжет.

          _________________________________________________________________

Коли "кити" у соцмережах убивають дітей...


Програма телеканалу Ruta.
Людмила Гридковець, кандидат психологічних наук, декан факультету психології Київського інституту бізнесу та технологій, викладач Київської Трьохсвятительської Духовної Семінарії УГКЦ, практикуючий психолог, член робочої групи з проблем реабілітації учасників АТО та членів їх сімей при Міністерстві соціальної політики, розробник і тренер програми з підготовки молоді до шлюбу "Абетка подружжя", розробник сопричасної християнської психотерапії, автор понад 100 наукових праць з проблем психології сім’ї, християнської психології, психології травмуючих ситуацій, психології впливу та маніпуляцій, мати 6 дітей.
Наталя Простун - практикуючий сімейний і дитячий психолог вищої категорії, психотерапевт, член Асоціації психотерапевтів і психоаналітиків України (АППУ), автор і ведуча навчальних програм і майстер-класів для психологів, психотерапевтичних груп та корекційних програм для дітей та батьків. 






ЧУДОВІ ПОРАДИ ПРО ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ 

від матері Терези




Будьте уважні до того, що ви їм говорите. 
Дорослі недостатньо контролюють свої висловлювання, коли розмовляють з дітьми. Деякі, звертаючись до дитини, називають її лінюхом, дурнем, бездарем. Цим дорослі – батьки та вихователі — часто гублять дітей. Діти, піддаючись навіюванню, через деякий час дійсно стають недопитливими, лінивими і неспроможними.


Не слід лякати дітей чудовиськами, вовками, міліцією.

Це не зробить їх ані розумнішими, ані добрішими.


Виховуйте дітей, подаючи їм бездоганний зразок. 

Діти не люблять повчань та нотацій, вони хочуть бачити ваші поступки, а не слухати ваші слова.


За будь-яких обставин намагайтеся бути на висоті в очах своїх дітей. Не виставляйте напоказ свої слабкості та недоліки. Коли батьки дозволяють дітям бачити їхні слабкості, діти хвилюються, втрачають орієнтацію, оскільки їм немає більше на кого покластися.



Дитина, почуваючи себе маленькою та слабкою, хоче мати над собою непорушний авторитет, що захищає її. Дитина шукає у батьків фізичної та психологічної підтримки. Якщо вдома дитина є свідком сварок, суперечок між батьками, бачить брехню та нечесність, то як батьки можуть очікувати, що їм вдасться добре виховати її? Коли дитина бачить, що її тато чи мама поводять себе неправильно, вона почуває себе загубленою та бунтує. Це причина багатьох трагедій у сім’ї та у суспільстві.



Краще ніколи не бити дитину. 

В крайньому випадку, якщо вона дійсно цього заслуговує, шльопок їй не зашкодить, проте, будьте обережні! Ніколи не карайте дитину, якщо ви сердитесь. Ви залишите в її пам’яті враження ненависті, злоби, а не справедливості. А для справжнього виховання дитина повинна відчувати, що ви справедливі, і тому праві, караючи її.



Ось чому, якщо вам вже й доведеться покарати дитину, ваш погляд не повинен висловлювати ані злоби, ані ворожості: дитина швидко забуде і ляпаса, і шльонок, але ніколи не забуде ваш погляд, повний ненависті і злоби. Ваші покарання повинні бути продиктовані не тим, що у вас «лопнуло терпіння», а бажанням дати зрозуміти дитині, що для її ж блага існують правила, яких потрібно дотримуватись.

Діти повинні безмежно довіряти своїм батькам і підкорятися їм. Це одне з основних правил виховання дітей в дружній і люблячій сім'ї. Так поводився Ісус у Назареті, тридцять років підкоряючись своїм батькам.
________________________________________________________________________________


Сім порад змученим батькам


Напружений графік, що не дозволяє ані на мить розслабитися, який я називаю «панічною гонкою на виживання», є однією з бід багатьох сімей у двадцять першому столітті. Але навіть в нашому неспокійному, квапливому суспільстві можна на певний час сповільнити божевільний темп життя, щоб насолодитися кожним днем, зміцнити шлюб та сім'ю і побудувати близькі та трепетні стосунки з Богом. Це не так-то й легко, але якщо ви зробите всього декілька простих кроків, то зможете залишити позаду долю змучених батьків і жити більш повноцінно в мирі та спокої.

Порада перша: встановіть для себе день спокою
Бог увів поняття шабату (дня відпочинку та спокою) одразу після створення світу. Я не вірю, що Владика всього Всесвіту потребував відпочинку після створення світу, тому що немає жодної справи, яка була б надто обтяжливою для Бога. Ймовірніше, Він хотів підкреслити значення дня спокою з самого початку існування людства.
Хоча сучасна культура й буде заважати вам робити це, але якщо щонеділі ви почнете відпочивати у Божій присутності й вивчати Його Слово, то помітите, що весь наступний тиждень будете свіжими й зможете краще виконувати свої батьківські обов'язки.
Поговоріть зі своїми рідними: що вам потрібно зробити, щоб суботній (недільний) день став для вашої сім'ї днем спокою? Наприклад, ви можете відімкнути в цей день телефон і кожну нову справу розпочинати з молитви.
Які кроки вам потрібно зробити перед своїм днем спокою (наприклад, розібрати папери, приготувати їжу і випрати білизну, а ще прослідкувати за тим, щоб діти наперед виконали домашні завдання), щоб день спокою справді став більш спокійним.
У спокою прочитайте декілька розділів з Біблії і якусь хорошу книгу; потім погуляйте на свіжому повітрі, поговоріть з Богом і дозвольте Йому звернутися до вас і сказати вам Своє Слово.

Порада друга: рішуче скажіть «ні» дечому у своєму житті
Можливо, вам і не треба буде відмовлятися від більшості занять, якими ви заповнюєте свій день у даний момент. Без сумніву, в кожному з них є певний сенс. Але хочу кинути вам виклик. Задумайтесь хоча б на кілька хвилин перш ніж погодитися, коли вам наступного разу запропонують взяти участь у підготовці концерту в школі, де вчаться ваші діти, чи коли начальник попросить вас попрацювати понаднормово. Так, відмовитися від можливості зростання по службі чи від своїх захоплень — це велика жертва. Пам'ятаєте, одного разу сатана спробував спокусити Ісуса владою над всіма земними царствами та їхньою славою (Лк. 4:6). Він спробує провернути цей трюк і з вами. Він докладе всіх зусиль, щоб наповнити ваш день тимчасовими задоволеннями та цінностями, аби тільки відволікти вас від сім'ї.
Найбільш дієвий спосіб вберегтися від диявольських пасток — це молитися про кожне рішення, яке ви приймаєте і яке може чи то фізично, чи емоційно відділити вас від сім'ї.

Порада третя: звільніться від бажання ганятися за матеріальними благами
Нав'язливе бажання володіти багатством є слизькою стежинкою, яка може завести нас у провалля. Пропоную вам просту альтернативу: звільнитися від речовизму і почати робити більше з меншими зусиллями, вірячи, що Бог покриє всі ваші потреби. Складіть сімейний бюджет і строго дотримуйтеся його. По можливості, купуйте все за готівку.
Також наполегливо рекомендую віддавати десятину, якщо ви ще цього не робите. Всі гроші й так належать Богові. Але коли ви віддаєте десятину, Він благословляє вас за вірність.
Я визнаю, що людині може бути нелегко повністю змінити своє ставлення до грошей та багатства, але нагорода, яка вас чекає, — менше стресу й більше часу та сил, які ви можете подарувати своїй сім'ї, — повністю цього варта.

Порада четверта: спробуйте встановити баланс у власному житті й у житті своєї сім'ї
Якщо ваш розклад настільки щільний, що у вас не залишається часу на відпочинок і відновлення сил, спробуйте змінити його так, щоб виділити такий час. Якщо ви вділяєте надто багато уваги дітям, то від цього страждає ваш шлюб. Обговоріть з чоловіком (дружиною), що ви можете зробити, щоб нормально виховувати дітей і при цьому вділяти увагу один одному.
Є час віддавати, але також є час для перебування наодинці з самим собою, молитися й відпочивати від насущних турбот, незважаючи на те, що є ще багато достойних справ, які можна встигнути зробити за сьогодні.
Вкладаючи сили тільки в якусь одну сферу життя, ми обкрадаємо інші. Але баланс — ось ключ до успіху! Ми, батьки, повинні рівномірно розподіляти час і сили між спілкуванням зі своїми домашніми та іншими заняттями, регулярно роблячи перерву, щоб відпочити й освіжитися. Також ми повинні навчити цьому своїх дітей.

Порада п'ята: вимкніть всі електронні пристрої і спробуйте почути голоси своїх рідних
Як ви думаєте, скільки часу ваші рідні витрачають на перегляд телепередач чи фільмів, на інтернет чи комп'ютерні ігри? Обговоріть це зі своєю сім'єю, а потім спробуйте на місяць (чи хоча б на тиждень) вимкнути ті електронні пристрої, які заважають вам почути один одного.
Найскладніше, звичайно, полягає в тому, чи вистачить вам, як батькам, сміливості та сили волі притримуватися цих же принципів. Якщо вистачить, тоді ви покажете хороший приклад своїм дітям і виявите, що у вас з'явився час на те, щоб розслабитися, зробити все необхідне й насолодитися спілкуванням з дітьми. Крім того, вам буде легше розрізнити тихий м'який голос нашого Господа. А вільний час, який з'явиться у графіку, можна буде присвятити молитві, вивченню Божого Слова та виконанню Його повеління.

Порада шоста: підтримуйте один одного
Якщо ми не будемо оберігати себе від зовнішніх джерел стресу, наше життя стане більш схожим на виснажливий марафон. Через постійний тиск на роботі, щільний графік шкільних та позашкільних занять дітей та різноманітних подій у церкві багато батьків та матерів падають духом. Вони постійно відчувають утому й роздратованість, сердяться один на одного. Зрештою батьки згоряють при виконанні своїх обов'язків, і їхні діти та шлюб від цього серйозно страждають.
Чоловіки та жінки були створені з чітко визначеними, але при цьому дуже різними психологічними потребами. І ті, й інші по-своєму вразливі: жінки потребують того, щоб чоловіки були романтичними, турботливими й люблячими, а чоловіки — того, щоб жінки ставилися до них з повагою і прихильністю.
Підтримка і підбадьорення — це командна гра. Якщо ви стоїте пліч-о-пліч зі своїм чоловіком (дружиною), то стаєте для нього джерелом величезної сміливості та сили.

Порада сьома: отримайте мир, прийшовши до Бога в молитві
Коли мені було два роки, моє крихітне ліжечко стояло поряд з ліжком батьків. Мого батька часто будив серед ночі тривожний шепіт: «Тату! Тату!» — «Що трапилося, Джиммі?» — запитував він. — «Візьми мене за руку!»
Пізніше тато згадував, що, як тільки він міцно стискав мою руку, вона розслаблялася. Я одразу ж засинав. Усе, що мені було потрібно, — це знати, що тато зараз лежить десь поруч.
Ми, сучасні батьки й матері, які несамовито намагаємося впоратися з усіма справами, пов'язаними з роботою чи навчанням, церквою і вихованням дітей, потребуємо того ж самого. Ми хочемо покликати когось у темряві… почути спокійний голос… і потім, відчувши сильний і водночас ніжний дотик нашого Небесного Отця, зітхнути з полегшенням.
Нам ніколи не вдасться повністю усунути всі труднощі зі свого життя. Випробування, стреси є невід'ємною частиною нашого життя. Непередбачені ситуації підстерігають нас на кожному кроці. Але чи не найбільший парадокс християнського життя полягає в тому, що в часи найважчих випробувань ми можемо отримати неймовірний спокій і душевну рівновагу, якщо віддамо свої труднощі в руки Божі в молитві.
Насправді існує багато інших способів полегшити життя. Але, напевно, найважливіше з цього всього — шукати відповідь від Господа в кожній складній ситуації, з якою ви стикнулися і у всьому керуватися Божою мудрістю.
http://dc.lviv.ua/zhuttya_v_podruzhzhi/cholovk-v-podruzhzh/4626-sm-porad-zmuchenim-batkam.html

Джеймс ДОБСОН


____________________________________________________________
_______________________________

Блаженніший Святослав про батьків та дітей



__________________________



Немає коментарів:

Дописати коментар